
sbírka čechů z volyně / NM ONČD
Sbírkový fond volyňských Čechů začal být budován na Oddělení novodobých českých dějin (ONČD) Národního muzea na základě smlouvy mezi Sdružením Čechů z Volyně a Ministerstvem kultury. Nejvíce se rozrostl v letech 1992–1995, a to díky neúnavné práci vedení SČVP, zástupců jednotlivých regionů a tehdejšího vedoucího ONČD PhDr. Stanislava Slavíka. Sbírkotvorná činnost se zaměřuje především na sběr trojrozměrných předmětů, kterých obsahuje stovky, ale fond obsahuje i mnoho fotografií, dokumentů nebo základních kronik obcí sepsaných pamětníky zpětně v 90. letech.
sbírka PODKARPATSKÁ RUS / NM ONČD
Sbírkový fond Podkarpatské Rusi začal kolem poloviny 90. let 20. století vytvářet kurátor Oddělení novodobých českých dějin Mgr. Petr Skala ve spolupráci se Společností přátel Podkarpatské Rusi (SPPR). Fond obsahuje jak různé hmotné památky na působení Čechů a Slováků na Podkarpatské Rusi v meziválečném období (především fotografie či další papírové předměty), tak i lokální keramické, textilní, dřevěné a jiné trojrozměrné předměty.

FONDY SPJATÉ S ČESKÝMI KOMUNITAMI NA UKRAJINĚ / EÚ AV ČR
Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., shromažďuje materiály související s kontinuálním výzkumem českých komunit na Ukrajině již od 50. let 20. století z etnologické perspektivy s důrazem na jejich zpětný návrat (reemigraci) a integraci na území ČR. Dokumentován byl návrat volyňských Čechů po roce 1945, reemigrantů z oblastí postižených černobylskou jadernou katastrofou v 90. letech 20. století, Čechů, kteří se po migraci na Ukrajinu přestěhovali do Kazachstánu a odtud zpět do Česka na přelomu 20. a 21. století i pohyb nejnovějších migračních vln.