ROZŠÍŘENÍ INFORMACÍ – užitečné odkazy

VOLYNACI.CZ
Projekt založený Miroslavem Hofmanem, který navázal na činnost jeho otce. Paměť volyňských Čechů na tomto webu obsahuje mapu volyňské oblasti se stovkami zakreslených obcí s českým obyvatelstvem a podrobnosti o nich, databázi se jmény velké části obyvatel i velké množství digitalizovaných dokumentů.
DIGITÁLNÍ ARCHIV DOKUMENTŮ NKVD/KGB K ČESKOLOVENSKÉ HISTORII
Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB k československé historii zpřístupňují již získané a zpracované materiály – zejména osobní vyšetřovací spisy i další dokumenty z ukrajinských archivů, aby sloužily široké veřejnosti k historickému výzkumu a připomínce nevinných obětí sovětského režimu. Projekt ÚSTRu s podporou Ministerstva kultury.


DATABÁZE VHA
Vojenský ústřední Archiv (pod Ministerstvem obrany) obsahuje několik databází, který souvisejí s vojenskými konflikty. K dispozici jsou databáze legionářů, padlých v 1. i 2. sv. válce či příslušníků čs. vojenských jednotek v zahraničí za 2. sv. války. Obsahují mnohá jména souvisejí s českými komunitami oblastí současné Ukrajiny.
VOLYŇSKÉ KOŘENY
Youtube projekt Stanislava Sabola ze SČVP a jeho spolupracovníků. Obsahuje několik desítek dlouhých rozhovorů s pamětníky, ale rovněž záznamy s pietních, kulturních i dalších akcí.


paměť národa
Webový portál Paměť národa obsahuje mj. velké množství vzpomínek volyňských Čechů. Vyprávějí v nich zejména o jejich prožívání druhé světové války, průběhu reemigrace i integraci v československé společnosti. Někteří se ve vzpomínkách vracejí i k životu na Volyni.
spolek pro vojenská pietní místa
Stránky spolku pro pietní místa nabízejí mnoho zmapovaných míst s České republice i zahraničí, které souvisejí s českou komunitou v oblastech Ukrajiny. Nalézá se na nich mnoho hrobů volyňských vojáků z 1. i 2. sv. války či symbolická místa (pomníky, památníky).

sdružování

sdružení čechů z volyně a jejich přátel
„Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel“ (SČVP) bylo založeno v roce 1990, kdy navázalo na starší tradici Svazu Čechů z Volyně. Zaměřuje se především na sdružování osob českého původu narozených na historickém území Volyně a jejich potomky i další sympatizanty. V současné době má kolem 1 400 členů ve 22 regionálních pobočkách. Cílem spolku je udržení komunity, shromažďování předmětů, badatelská a publikační činnost, organizování akcí, konferencí a besed k dějinám volyňských Čechů.
společnost volyňských Čechů
Počátky nevládní organizace „Společnost volyňských Čechů“ sahají do roku 1991. Spolek sdružuje různé generace etnických Čechů, přičemž velká část z nich žije stále na Ukrajině (především z oblasti Žytomyru). Pořádá výuku českého jazyka, různé společné aktivity např. výlety, sledování českých filmů, setkání s českými osobnostmi či organizuje společné oslavy svátků a jiné společenské akce.


Klub T. G. Masaryka v Užhorodě
Krajanský spolek T. G. Masaryka v Užhorodě pomáhá šířit českou kulturu v oblasti Zakarpatska. V oblasti již vybudoval řadu bust či pamětních desek českým osobnostem. Mimo toho pořádá kulturní akce, vydává reedice dobových knih, kalendáře, ročenky a sborníky nebo zprostředkovává prohlídky města.