
Název projektu: Národní a kulturní identita českých komunit na Ukrajině v 19.–21. století v movitém kulturním dědictví České republiky
Používaná zkratka: Dědictví českých komunit Ukrajiny
Projekt podpořený v rámci programu NAKI III (program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030).
Doba trvání projektu: 1. 3. 2023 – 31. 12. 2027
Identifikační kód projektu: DH23P03OVV043
Cílem projektu je realizace aplikovaných výzkumů rozvíjejících prezentaci, uchování i rozšiřování informací získaných z archivních dokumentů a trojrozměrných exponátů, které povedou k nastínění specifického a výjimečného kulturního dědictví spojeného s historií i současností českých komunit v oblastech nynější Ukrajiny s důrazem na komunitu volyňských Čechů. Projekt zmapuje jejich příchod na toto území v 60. letech 19. století, integrace v nové domovině a dokumentaci reemigračních vln v průběhu 20. a 21. století. Svými výsledky obohatí dosavadní poznání o krajanských komunitách na území dnešní Ukrajiny. Výsledky mohou být přínosem rovněž pro edukaci v rámci sekundárního a terciálního vzdělávání.
Projekt je první ucelenou snahou o mezioborovou spolupráci tří významných výzkumných institucí, které se věnují dané problematice v rámci své odbornosti. Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea uchovává ve svých sbírkách trojrozměrné předměty a fotografie, které získává akviziční činností od počátku 90. let 20. století. Národní archiv získává, zpracovává a zpřístupňuje archiválie vztahující se k tématice volyňských Čechů z let 1960–2021 ve fondech úřední a soukromoprávní provenience, osobních fondech a rodinných archivech. Etnologický ústav AV ČR shromažďuje materiály související s jejich kontinuálním výzkumem českých komunit na Ukrajině již od 50. let 20. století, součástí fondů jsou vzpomínková vyprávění, písňové texty, různé doklady o stravovacích zvyklostech, odívání, společenské kultuře a fotografický materiál po jejich příchodu do tehdejší ČSSR po 2. sv. válce. Během projektu budou doplňovány nové digitalizáty, prováděn sběr orální historie. Záměrem je i zpřístupňování písemností a exponátů z dalších paměťových institucí, od sběratelů a pamětníků v rámci ČR.
Hlavními výsledky projektu bude veřejná databáze vztahující se k reemigraci do Československa z jednotlivých obcí z oblastí Volyně v letech 1945–1947, interaktivní specializovaná mapa, audiovizuální tvorba formou dokumentárního filmu rozděleného zřejmě na 12 tematických částí a výstava s kritickým katalogem přibližující skryté hmotné a nehmotné kulturní dědictví příslušníků krajanských komunit. Mimo toho budou pořádány konference, vydávány publikace i odborné články.


Kapela z Kupičova, Národní archiv




Přehled plánovaných výsledků:
průběžně – databáze předmětů, mapa muzeí (migrace)
2024 – konference, odborný článek
2025 – konference, odborná kniha, 3x odborný článek
2026 – konference, databáze reemigrace, audiovizuální dokument (+ scénář), výstava s katalogem
2027 – specializovaná mapa, 2x odborná kniha, odborný článek



