Vernisáž výstavy „Krajané od Černobylu“, 18. 1. 2025, Milovice

V sobotu 18. 1. se atriu radnice Města Milovice uskutečnila vernisáž nově vytvořené výstavy nazvané „Krajané od Černobylu“. Tato výstava byla podpořena naším projektem NAKI III, projektový tým pro ní poskytl digitalizáty i součinnost při jejím vzniku.

Na vernisáž se přijelo podívat okolo osmdesáti lidí z celé České republiky. Mezi hosty nechyběl předseda SČVP Miroslav Srbecký, zástupci Národního muzea (včetně vedoucího Oddělení novodobých českých dějin Tomáše Kavky) či Etnologického ústavu Akademie věd Zdeňka Uherka a Veroniky Beranské nebo režisér pracující pro Českou televizi Jakub Motejzík. Majoritu hostů však tvořili krajané pocházející z oblastí okolo Černobylu (a jejich potomci), kteří se do Československa přesídlili počátkem 90. let 20. století. Mimo toho se přišli podívat další milovičtí občané i zájemci o téma z větších dálek.

Vernisáž byla zahájena po čtrnácté hodině, kdy se úvodního poděkování a krátkého zavzpomínání ujala paní Anna Mazníková (předsedkyně okresu Nymburk SČVP), která se do Milovic přestěhovala z Malinovky v roce 1992. Starosta Milovic Milan Pour následně přivítal všechny přítomné, poděkoval organizátorům a podpořil význam této akce. Posléze následovaly slova předsedy rady černobylských a novodobých reemigrantů Borise Iljuka a autora knihy „České stopy na Ukrajině; dějiny české vesnice Malá Zubovščina“ Vladimíra Turka. Později krátce promluvil a návštěvníky výstavou provedl kurátor Národního muzea Ondřej Štěpánek, který má mj. na starosti fondy spjaté s českými komunitami z oblastí dnešní Ukrajiny a společně s výše jmenovanými řešil tvorbu výstavy. Akci obohatilo živé hudební vystoupení pěveckého folklorního souboru Radost, který přijel z Hradce Králové a zazpíval přítomným ve svou blocích, a to v češtině i ukrajinštině. Nechyběl přípitek ani bohatá nabídka občerstvení, mimo řízečků a chlebíčků také koláče dle tradiční receptury z původních obcí na dnešní Ukrajině.

Samotná výstava je tvořena třinácti tematickými panely, které přehledně v chronologickém pořadí zpracovávají příběh tzv. černobylských krajanů. Začíná tedy stěhováním z českých zemí do tehdejšího carského Ruska v 70.–80. letech 19. století a postupně představuje jejich život v nové domovině v obcích Malá Zubovščina a Malinovka. Zásadní událostí i pro českou komunitu byl výbuch elektrárny v Černobylu v roce 1986, který počátkem 90. let vedl k oficiálním jednáním o možnosti přestěhování. V letech 1991–1993 tak došlo k přesídlení více než 1800 lidí, a to převážně do oblastí, odkud odcházeli sovětští vojáci. Panely končí integrací přesídlenců v Československu či jejich sdružováním a činností v současnosti. Nejen dětští návštěvníci si mohou vyplnit připravené pracovní listy k panelům, k prolistování jsou i tematické publikace.

Výstava je doplněna v šesti vitrínách řadou zapůjčených zajímavých autentických exponátů, které byly zpravidla ručně zhotovené vyšíváním, necováním i dalšími technikami. Výstavu si můžete prohlédnout v Milovicích až do 16. března, poté začne putovat po České republice a vydá se na další místa (následovat bude pravděpodobně Kopidlno). Srdečně vás zveme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *