Das Wolhynier Umsiedlermuseum –
expozice v německé obci linstow (meklenbursko)









Ve vesnici Linstow v Meklenbursku se po roce 1945 usadilo 73 uprchlických rodin, více než polovina z nich pocházela z Volyně. Stejně jako jejich předci si stavěli domy tradičními způsoby ze dřeva a hlíny. Dům postavený v Linstowu v roce 1947 Emmou Altmannovou se podařilo koncem 80. let v dezolátním stavu zachránit a okolo něj začal vznikat skanzen (muzeum). Muzeum volyňských přesídlenců (Wolhiner umsiedler museum) bylo otevřeno v srpnu 1993 a postupně se zásadně rozrůstalo. Na zahradě areálu se nachází tradiční pekárna, studna, pamětní kámen obětem útěku i jabloň přivezená z Volyně. Zásadním místem zůstal opravený dům a hospodářská budova. V nich je alokována stálá expozice a na půdě i edukační prostory pro školy. Expozice je poměrně hezky řemeslně zpracovaná, jsou v ní k vidění různé historické exponáty či videa se vzpomínkami pamětníků. V roce 2005 došlo v areálu k otevření velké dvoupatrové vzdělávací a muzejní stodoly. Její součástí je i panelová výstava o historii volyňských Němců (se zvláštní patrností jejich přesídlování) či modely poválečného lokálního osídlení. Stodola úspěšně slouží od svého vybudování pro konference, workshopy nebo spolkové akce. Cílem těchto akcí i tiskovin vydaných muzeem je mj. nadnárodní pohled na volyňskou historii. Největší komunitní akcí zde je tzv. Museumfest, v září se během tří dní uskutečnil již jeho 31. ročník. Muzeum se zapojilo i do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.
Oproti volyňským Čechům je problémem pro potomky volyňských Němců neexistence velkého centrálního sdružení, které je dáno historickou početností německých krajanů i komplikovanějším příběhem volyňských Němců. Muzeum není státní institucí, a proto dlouhodobě naráží i na problémy s financováním. Otevřeno je tak poměrně sporadicky. Neblahý vliv na návštěvnost má i poloha muzea. Nelze se do něj dostat veřejnou dopravou, pouze automobilem či např. na kole. Nachází se však v blízkosti dálnice na Rostock, od českých hranic (směrem na Drážďany) okolo čtyř hodin cesty autem. Muzeum navštěvují lidé z celého Německa, z evropských států ho hojněji navštěvují třeba lidé z Polska. jeho návštěvu může projektový tým zájemcům o historii krajanských komunit volyňského regionu vřele doporučit.
Informace k otevírací době a vstupnému jsou aktualizované k 18. 1. 2024, doporučujeme jejich ověření na stránkách muzea.
Otevírací doba od 1. května do 30. září: pondělí: ZAVŘENO úterý: ZAVŘENO středa: 14:00–16:00 čtvrtek: ZAVŘENO pátek: ZAVŘENO sobota: ZAVŘENO neděle: ZAVŘENO | Otevírací doba 1. října až 31. srpna: pondělí: ZAVŘENO úterý: ZAVŘENO středa: 14:00–16:00 čtvrtek: ZAVŘENO pátek: ZAVŘENO sobota: 14:00–16:00 neděle: 14:00–16:00 |